Nikah şekeri

 

Nikah şekeri, gelin ve damatın tercihi doğrultusunda , gelen konuklara teşekkür ve bir jest amaçlı düğün esnasında dağıtılır.

Düğünler de dağıtılan bu şekerlerin çok eski çağlara dair bir avrupa aristokrat geleneği olduğu bilinen bir gerçektir.Eski çağlarda dağıtılan şekerler cok değerli şekerliklerde küçük porselen kutularda veya değerli taşlarla süslenmiş metal,gümüş altın kutularda konuklara verilirdi. Eski çağlarda şeker çok değerli ve pahalı bir gıda maddesiydi. Eski dönemlerde şeker zenginlik ve üst sınıfı temsil eden bir yiyecek maddesi idi. O çağlarda şeker günümüzdeki formlarında değil daha işlenmemiş şekillendirilmemiş ham şekere yakın formlarda üretilmekte ve tıbbi yararlarının olduğu hastalıkların tedavisinde kullanılan ilaç değerinde bir gıda maddesiydi ve oldukça değerliydi.bu yüzden verilen şekerler değerli ipek keselerin içinde yada pahalı metal, porselen, ahşap kutular içinde aylar öncesinden hazırlanırdı.
 
Fakat  sonrasında şekerin çok yaygın olarak üretilmesi,kullanım alanlarının artması veya şeker formunun değiştirilmesi ile halk arasında da kullanılmaya başlamış ve toplumun alt tabakasındaki mütevazi insanların bile kullandığı ve rahatlıkla dağıtabildiği bir gıda maddesi olmuştur.
Her ne kadar şeker ucuzlasa da nikah şekeri dağıtma geleneği bu güne kadar geldi. Aristokratların eski cağlarda güzel kutularda veya ipek bezlere süsleyerek sardıkları malzemeden çok içindeki şeker daha kıymetli olsada,bugün artık şekerden çok nikah şekerinin koyulduğu ambalajlar konukları cezbetmektedir.
 
Şeker daha uygun hale geldikçe, bonbonnieres badem şekeri ile değiştirilmiştir. Yüzyıllar boyunca, badem yaygın olarak damat ve gelinin mutluluklarının semboli olarak yunanistan ve akdeniz ülkelerinde dağıtılmaya başladı. Onüçüncü yüzyıldan sonra, bilinen şeker ile kaplı badem şekerleri tanıtıldı ve nikah şekeri yapımında kullanılmaya başladı.Günümüzde ise badem şekerleri çikolata ile kaplanarak drajelerden üretilmeye başladı. Geleneksel olarak, bir nikah şekeri kutusunda beş badem şekeri bulunmaktadır. Badem şekeri doğurganlık, uzun ömür, zenginlik, sağlık ve mutluluğu temsil etmek için zarif kumaşlara sarılmış olarak zengince süslenir.. Badem içinin bazen  acı çıkması ve kaplamalı şeker ile tatlandırılması ile evliliklerin acı ve tatlılıkla bir arada gectiği öngörüsü yaygındır.
Bugün, düğünlerde gelin ve damatın nikah şekeri veya çeşitli düğün hediyeleri dağıtması dünya çapında kültürel bir paylaşım olmakla beraber tüm toplumlarda yaygın bir gelenektir. Düğünlerde hediya ve nikah şekeri dagıtma tercihi, özellikle Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da, düğün planlamasının bir parçası haline gelmiştir.
 
Düğün tercih çeşitlidir ve genellikle olayın tema veya sezonu tamamlayacak şekilde seçilmektedir. Klasik nikah şekerlerinin yanısıra drajeler  çikolatalar renkli şekerler ya da mumlar ve kokulu sabunlarda nikah şekeri malzemesi olarak kullanılmaktadır.
 
Modern nikah şekeri  hediye eğilimler şunlardır: Gelin ve damadın en sevdiğiniz müzik CD'leri, shot bardakları, minik mutfak eşyaları,çift bir fotoğrafı olan metal porselan seramik resim çerceveleri, neşeli biblolar ve puzzle secenekleri olabilir. Hediyeler çiftin isimleriyle veya, baş harfleri ile süslenerek ya da düğün tarihi ile kişiselleştirilmiş olabilir.